W jaki sposób wyselekcjonować najlepsze biuro rachunkowe

  • Posted on: 12 July 2017
  • By: addmean
Złożoność zagadnień podatkowych powoduje, iż wielu biznesmenów zleca prowadzenie rachunkowości biurom księgowym. Na rynku usług księgowych jest bardzo silna rywalizacja.

Co wziąć pod uwagę dobierając Biuro rachunkowe - odkryj stronę - Legnica? Tradycyjnie rozumiana rachunkowość, to prowadzenie ewidencji dla celów skarbowych, przykładowo podatkowej księgi przychodów i rozchodów jak też archiwizacja poświadczeń finansowych. Taka dokumentacja musi być przechowywana do momentu przedawnienia się zobowiązań względem fiskusa (to jest przez kolejne 5 lat podatkowych). Jednakże w praktyce, usługi biur rachunkowych nierzadko wykraczają poza obszar tradycyjnie spostrzeganej rachunkowości. Siła rywalizacji rynkowej sprawia, że w ofercie takich firm coraz częściej pojawiają się następujące punkty: szeroki zakres doradztwa (zakładanie firmy, optymalizacja kosztów, wybór formy opodatkowania), poprawianie błędów, które zostały popełnione przez inne biura czy samodzielnie rozliczającego się podatnika, narzędzia on-line do fakturowania i wglądu w operacje księgowe, weryfikacja a także sporządzanie umów cywilnoprawnych, prowadzenie dokumentacji kadrowej, audyt dokumentacji firmowej.

perspektywa - firmy
Author: Marcin Polak
Source: http://www.flickr.com
Przed doborem biura rachunkowego, dobrze jest sprawdzić czy wybrana firma zapewnia usługi z powyższej listy. Parafowanie umowy z biurem księgowym w żadnym stopniu nie ogranicza odpowiedzialności biznesmena za ewentualne błędy jak też przeoczenia, które przyuważy fiskus. Współpraca ze specjalistą rachunkowym polega na udzieleniu mu upoważnienia do przygotowywania a także parafowania oświadczeń podatkowych w imieniu zleceniodawcy. Jednakże to przedsiębiorca w dalszym ciągu ponosi pokłosia, które wiążą się przykładowo z błędnymi zapisami w KPiR. Warto jednakże mieć na względzie, iż księgowość Legnica odpowiada za wyrządzone straty na podstawie sporządzonej umowy, a bezpieczeństwo kontrahentów gwarantuje obowiązkowa polisa OC. Jeśli klient ucierpi na skutek błędów biura rachunkowego, może domagać się zadośćuczynienia (tutaj więcej informacji).

Jakość usług księgowych ma niebagatelne znaczenie dla kondycji pieniężnej przedsiębiorcy. Dlatego obowiązujące prawo przewiduje dosyć restrykcyjne wymagania dla biur rachunkowych. Najistotniejsze aspekty dotyczą: Kwalifikacji zawodowych – przedsiębiorca prowadzący biuro rachunkowe (lub jeden z jego pracowników) musi uzyskać imienny certyfikat, który jest wydawany przez Ministra Finansów. O ten dokument mogą się ubiegać osoby, które ukończyły studia wyższe albo podyplomowe z zakresu księgowości jak też posiadają trzyletni staż zawodowy w księgowości.