Podrabianie dokumentów jest obecnie ogromną plagą, nie bądź kolejną ofiarą fałszerzy

  • Posted on: 19 June 2017
  • By: addmean
Byłeś lub byłaś kiedykolwiek ofiarą oszustów, jacy dali Ci sfałszowany dokument? Niestety, ale byłeś lub byłaś ofiarą jednego z najstarszych przestępstw w historii ludzkości. Fałszowanie dokumentów jest dziś tak pospolite, że nawet bada się pod kątem możliwości sfałszowania ostatnią wolę kogoś kto popełnił samobójstwo. Przytoczony przykład jest dość nieprzyjemny, lecz ukazuje pośrednio jak ważną rolę odgrywa grafolog. Dlatego przyjrzymy się porządnie pracy, jaką wykonują grafolodzy.

ekspertyza grafologiczna
Author: 24oranges.nl
Source: http://www.flickr.com
Rzeczą najważniejszą dla grafologa jest odpowiednie pobranie próbki pisma do badań. Owy etap przeprowadzania analizy ma fundamentalne znaczenie dla dlaszych badań, z tego powodu że błędy popełnione przy pobieraniu będą się „nawarstwiać” w trakcie przeprowadzania dalszych doświadczeń i na koniec otrzymamy niemiarodajne wyniki. Najlepsze wyniki grafolog otrzyma jeżeli do dyspozycji posiada oryginalny dokument, ale nie zawsze istnieje taka możliwość. Jeżeli zainteresowana osoba dysponuje tylko skanem oryginału, lub co gorsza zdjęciem, treść pisma trzeba w takim wypadku przepisać. Grafolog potrzebuje wiedzieć jakiego typu papieru lub (więcej o notariuszu) innego materiału użyto, jakim „narzędziem” pisano i w jakich warunkach, rzecz jasna praktycznie nigdy nie znamy wszystkich trzech, lecz doświadczony grafolog i tak sobie poradzi. Ważne jest również czy badany dokument ma podpis. Istotne są również dodatkowe dane o autorze dokumentu: płeć, wiek, przebyte choroby. Po prawidłowym pobraniu próbki idziemy do drugiego etapu – analizy, na początku intuicyjnie grafolog stara się odtworzyć w wyobraźni autora oraz warunki w których pisał. Zwracamy uwagę na barwę papieru, szerokość, wysokość liter, odstępy pomiędzy słowami, rozmieszczenie pisma na stronie – to wszystko dostarcza wiele informacji na temat autora tekstu. Możemy przykładowo określić w jakim humorze był autor. Fundamentalne znaczenie ma to, jakim typem pisma posługuje się autor tekstu. Patrzy się czy są to arkady, girlandy albo mieszany typ. Oznacza się tym samym rodzaj osobowości. Poszukujemy wszelakich „udziwnień” czyli osobistych przyzwyczajeń w pisowni, jakie są specyficzne i pomogą przy identyfikacji twórcy. Sprawdzamy także nacisk przyrządu na papier. Analizujemy również zależność między treścią a podpisem. Rezultatem analizy jest ekspertyza grafologiczna, jaka jeśli grafolog dysponował odpowiednią ilością przesłanek stwierdza twórcę pisma lub (ciąg dalszy tego zagadnienia na tema notariusza> notariusz-skupien.pl/) oryginalność dokumentu. Jeśli potrzebny Ci grafolog cennik usług może odrobinę Cię zszokować, gdyż całościowa analiza, jaka daje praktycznie 100 % pewność kosztuje około 800 zł.

Fałszowanie pism jest popularnym sposobem już od wtedy gdy wymyślono pierwsze metody pisania, zaś dziś jest to na tyle łatwe, że jeśli nie było nas przy pisaniu treści dokumentu najlepiej jest określić jego oryginalność.