Komu należą się alimenty i kiedy się je dostaje?

  • Posted on: 18 September 2017
  • By: addmean
Wśród rozmaitych świadczeń, jakie możemy uzyskiwać znaleźć można między innymi alimenty, które są dość specyficzną pomocą dla nas w konkretnych sytuacjach. Nie każdy wie komu one przysługują i w jakiej sytuacji można mieć do nich dostęp, stąd warto dowiedzieć się jak najwięcej na ten temat.

Może je uiszczać rodzic i przeważnie są one udzielane na rzecz jego dzieci w przypadku rozwodu lub innego zdarzenia. Nie każdy jednak wie, że może je również otrzymywać małżonek lub rodzic i wszystko zależy tutaj od konkretnych okoliczności oraz sytuacji. W temacie alimentów najwięcej informacji może przekazać nam radca prawny, posiadający wiedzę o przepisach prawa i sytuacjach, w jakiej sytuacji tego rodzaju świadczenia można uzyskać. Sam fakt ich przyznania oraz pobierania ma miejsce po spełnieniu konkretnych wymagań, a czasem pojawiają się jeszcze problemy z ich wyegzekwowaniem.

Prawo alimentacyjne


Jeżeli przyznane zostały świadczenia alimentacyjne, poszczególna osoba zobowiązana jest do ich wypłaty. Często jednak zdarza się, że nie zamierza ona tego robić i w tym celu ukrywa swoje dochody lub posługuje się kłamstwami na temat swojej sytuacji materialnej i wtedy należy podjąć konkretne kroki, które mają na celu otrzymanie należnych kwot. Nie zawsze jest to łatwe, a na dodatek wymaga konkretnej wiedzy, stąd też najlepiej w tego typu sytuacji będzie skorzystać z pomocy specjalisty, który poinformuje nas jak należy to zrobić i gdzie się udać, aby złożyć potrzebne wnioski. Warto wiedzieć jakie mamy prawa w tym zakresie.

Jak wyszukać dobrą pomoc prawną?

Na rynku działa wiele firm, jakie mogą zaproponować nam pomoc prawną w zakresie interesujących kwestii, w tym alimentacyjnych. Rzecz jasna warto skorzystać z takich usług, ponieważ mogą one pomóc nam poradzić sobie z najróżniejszymi problemami oraz rozwiązać kwestie, jakie wyglądają na zawiłe. Fachowego adwokata bądź radcę prawnego wyszukamy wchodząc na internet, ale możemy także odwiedzić w tym zakresie poradnię, w której bezpłatnie uzyskamy rzetelne wsparcie i wskazówki na temat kwestii prawnych. Możliwości mamy zatem wiele, a z jakich skorzystamy zależy tylko od nas.